
Mérföldkőhöz érkezett a gyermekvédelmi szakemberek pénzügyi képzése: a Pénziránytű Alapítvány országos programja már ezer résztvevővel segíti elő, hogy a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok tudatosabb pénzügyi szemlélettel készülhessenek az önálló életre. A „Kapcsolódj be!” program keretében digitális eszközökhöz jutó családok, valamint az MR Lakásalap Nkft.-vel közösen elindított pénzügyi edukációs kezdeményezések újabb fontos lépéseket jelentenek a fiatalok pénzügyi tudatosságának és önállóságának megerősítésében.
A társadalmilag és gazdaságilag hátrányos helyzetű fiatalok számára a megfelelő pénzügyi ismeretek hiánya tovább mélyítheti a leszakadást. Éppen ezért különösen fontos, hogy a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok már korán megismerkedjenek az alapvető pénzügyi ismeretekkel. Ezt a célt szolgálja a Pénziránytű Alapítvány országos képzése, amely 2025 januárjában indult és azóta már több mint ezer gyermekvédelmi szakember végezte el sikeresen.
Az e-learning formában elérhető, akkreditált továbbképzés célja, hogy a gyermekvédelmi szakemberek, nevelők, nevelőszülők felkészülten támogathassák a rájuk bízott fiatalokat a pénzügyi tudatosság kialakításában. A hatékonyságát jól mutatja, hogy a résztvevők zárótesztjeinek átlageredménye 42 százalékkal javult a kezdeti szinthez képest. A programhoz az ország valamennyi vármegyéjéből csatlakoztak szakemberek, a jelentkezők több mint negyede Hajdú-Bihar vármegyéből érkezett.
A mai sajtóeseményen a Pénziránytű Alapítvány két új programot is bemutatott, amelyek tovább bővítik a pénzügyi nevelés eszköztárát.
A „Kapcsolódj be!” program keretében használt, de jó állapotú digitális eszközöket gyűjtenek partnereikkel együttműködésben, hogy azokat a nevelőszülői hálózatokhoz juttassák el. Így azok a nevelőszülők is hozzáférhetnek az online tanulási lehetőségekhez, akik eddig technikai akadályok miatt nem tudtak bekapcsolódni a digitális oktatásba. Az Erste Bank Hungary Zrt., a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. és a Provident Pénzügyi Zrt. elsők között csatlakoztak a programhoz, eszközadományaikkal segítve a nevelőszülői hálózatok digitális fejlődését.
Emellett elindult az MR Lakásalap Nkft.-vel közös együttműködés is, amelynek első projektje a LÉPJ! Programhoz kapcsolódik. A partnerség célja, hogy pénzügyi edukációs tartalmakkal támogassa a gyermekvédelmi gondoskodásból kikerülő fiatalokat a pénzügyi tervezésben és az önálló életre való felkészülésben. A Pénziránytű Alapítvány interaktív e-learning anyagokkal segíti a programban részt vevő fiatalokat, hogy megalapozott pénzügyi döntéseket hozzanak, elkerüljék az eladósodást, és megerősítsék anyagi függetlenségüket.
A Pénziránytű Alapítvány célja, hogy a köznevelésben és a gyermekvédelmi rendszerben egyaránt minél szélesebb körben elterjedjenek azok a pénzügyi alapismeretek, amelyek nélkülözhetetlenek a társadalmi felzárkózáshoz és a fiatalok sikeres jövőjéhez.