1. A bankszámla

Manapság már természetesnek tekinthetjük, hogy a gazdaság szereplői, így a háztartások jelentős része is rendelkezik bankszámlával és pénzforgalmuk jelentős részét bankszámlákon keresztül bonyolítják le.

A bankszámla a bankkal szembeni pénzkövetelésünk (számlapénz formájában), amelyről például a banknak adott fizetési megbízás útján rendelkezhetünk (azaz fizethetünk segítségével), készpénzt vehetünk fel a terhére vagy a bankszámla javára akár készpénzt fizethetünk be. Bankszámlára érkeznek a munkabérek, illetve sok esetben a család rendszeres kifizetései (pl. víz, gáz, csatorna, szemétszállítás díjai, villanyszámla, biztosítási díjak) a bankszámlák segítségével bonyolódnak le.

A bankszámla megnyitásakor a bank és az ügyfél szerződést köt egymással (bankszámlaszerződés). A szerződésben a bank többek között arra vállal kötelezettséget, hogy az ügyfél pénzét kezeli és nyilvántartja, befizetéseket és átutalásokat fogad, valamint az ügyfél szabályosan megadott fizetési megbízásait a bankszámla terhére teljesíti. Emellett a számla tulajdonosát rendszeresen értesíti a számlán zajló pénzmozgásokról (jóváírásokról és terhelésekről), valamint a számla egyenlegéről. Ezeket az információkat a bankszámlakivonat tartalmazza.

Ahhoz, hogy bármilyen bankszámlával rendelkezhessünk, először szerződést kell kötnünk egy általunk kiválasztott bankkal. A hitelintézet által a bankszámlával kapcsolatos pénzügyi szolgáltatások általános szerződéses feltételeit a bank üzletszabályzata tartalmazza, amely elérhető a bank fiókjaiban vagy elektronikusan a bankok internetes oldalán. Mielőtt kiválasztanánk a bankot, amellyel bankszámlaszerződést kívánunk nyitni, érdemes több szolgáltató szolgáltatási palettája felől tájékozódni, és ezen kívül az egyes szolgáltatók által felszámított díjakat is figyelembe vevő alapos összehasonlítást végezni!

A bankszámla megnyitásához ki kell töltenünk néhány nyomtatványt - ezek kitöltését a bank kérni fogja - és be kell mutatnunk az azonosító dokumentumokat, például a személyi-, vagy egyéb személyazonosító igazolványt (pl.: útlevél). (A számlanyitásról részletesebben a V./ 20. leckében olvashatunk.)

A bankszámla alkalmas megtakarításra, a bankszámlán tartott pénz a számlatulajdonos döntése alapján kiválasztott lekötési formától függően kisebb-nagyobb mértékben kamatozhat.

A bankszámla egyik fő előnye, hogy pénzünk nagyobb biztonságban van a bankban, mintha otthon tartanánk, vagy magunkkal hordanánk. A bankszámla emellett kényelmes, hiszen megkönnyíti fizetéseink lebonyolítását. Ha bankszámláról bankszámlára szeretnénk fizetni, használhatjuk az egyszerű átutalás fizetési módot (a készpénz nélküli fizetések körében ez a leggyakoribb fizetési mód), amelynek segítségével az átutalás feladásának időpontjától függően 1-2 munkanap alatt megérkezik a kedvezményezett bankszámlájára az átutalt összeg. Ha mind a terhelendő (amelyről utalunk), mind pedig a jóváírandó (amelyre utalunk) számlát ugyanaz a bank vezeti (bankon belüli átutalás), a művelet indításának idejétől függően akár még aznap megérkezhet a pénz a kedvezményezett számlájára.

Ha pedig bankkártyánk is van - amennyiben az áru vagy szolgáltatás vásárlása során a kereskedő elfogadja - használhatjuk azt fizetésre, illetve a bankszámlán lévő pénzünkhöz is hozzájuthatunk a segítségével. Az utóbbi művelethez be sem kell mennünk a bankba, hisz a készpénzhez való könnyebb hozzáférést a bankjegykiadó automaták hálózata segíti.



 

 

A bankszámla előnyei
  • Biztonságos pénzkezelés
  • Kényelmes, gyors pénzmozgásokat tesz lehetővé (átutalások)

  • Pénzlekötési (kamatozási) lehetőséget biztosít

  • Bankkártya kapcsolódhat hozzá

Bankkártyával fizethetünk vásárláskor

Gyors pénzhez jutás (ATM)

A bankszámla megfelelő használatához persze meg kell tanulni néhány dolgot. Ilyenek például, hogy

  • mire is használható a bankszámla (fizetés, megtakarítás),

  • milyen fizetési módok segítségével fizethetünk a bankszámláról és hogyan,

  • hol és hogyan vehetünk fel, vagy fizethetünk be készpénzt a bankszámlára,

  • hogyan használhatjuk a bankkártyát,

  • hogyan értelmezzük a számlakivonatot stb.

(Mindezekről részleteket a V./20. és V./21. leckékben találsz.) Ha ezen ismeretek már birtokunkban vannak, a bankszámla engedelmes eszközzé válik számunkra, segítségével fizetéseinket ütemezhetjük, bevételeinket és kiadásainkat pedig évekre visszamenően is nyomon követhetjük.