2. Mi a hatása az állami kiadásoknak?

A sokféle kiadás egyesével is fontos, hiszen egy-egy általunk is ismert alapítvány, iskola, kórház működése múlik az állami támogatáson. A kiadások összessége a gazdaság egészére gyakorol befolyást. Az állami kiadások hatásukat tekintve két fő részre oszthatók.

Egyik csoportba azok a kiadások tartoznak, amelyek

  • egyrészt a termelési tényezők piacáról vonnak el erőforrásokat (munkaerőt, gépeket, földet, ingatlanokat),

  • másrészt az árupiacon jelentenek keresletet (papírt, írószert, benzint, élelmiszert, autót stb. vásárolnak, használnak el intézményei).

A vásárlásokon keresztül az állam piacalakító tényezővé válik, keresletet támaszt az általa vásárolt termékek, szolgáltatások iránt. Akiktől vásárolja, megrendeli ezeket, bevételre tesznek szert. Az állam biztos vevő, ezért versenyeznek az állami megrendelésekért. Annak érdekében, hogy elkerüljék az állami tisztviselők megvásárlását (a korrupciót), közbeszerzési eljárással lehet az állami pénzeket felhasználni.

A kiadások másik csoportját a transzferek jelentik, amelyek jövedelmet juttatnak (segély, családi pótlék stb.) egyes társadalmi csoportoknak, rétegeknek. Ebből részesedik családunk, illetve ingyenes tankönyv, utazási kedvezmény formájában a diákok is. A pénz formájában kapott támogatások vásárlásainkon keresztül hatnak az árupiacon.

Érdemes megjegyezni, hogy az állam által áruvásárlásra elköltött adóbevételek közvetlenül és teljes egészükben keresletnövelő piaci tényezők, míg a transzferkifizetésekre fordított összegből a háztartások meg is takaríthatnak.